Επίκουρη Καθηγήτρια Φυσικοθεραπείας, Πανεπιστημίου Πατρών

Σύντομη Περιγραφή

Η Σοφία Λαμπροπούλου είναι Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Πατρών. Είναι πτυχιούχος κλινικός και ερευνήτρια Φυσικοθεραπεύτρια, έχοντας λάβει το βασικό της πτυχίο από το Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ) της Λαμίας (νυν Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας) το 2000. Οι μεταπτυχιακές της σπουδές στο Πανεπιστήμιο Brunel του Λονδίνου, την οδήγησαν στην απόκτηση Mεταπτυχιακού τίτλου σπουδών στην Νευροαποκατάσταση [MSc (Neuro Rehab)] (2005), Mεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στη Διδασκαλία στην Ανώτερη Εκπαίδευση [BAPP] (2007) και Διδακτορικό τίτλο σπουδών στις Επιστήμες Υγείας (PhD in Health Sciences) μελετώντας τις νευροφυσιολογικές διεργασίες της κεντρικής κόπωσης (2010). Η 15-ετών κλινική της εμπειρία στηρίζεται κυρίως στην αποκατάσταση παθήσεων του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος και Νευρομυικών παθήσεων ενώ παράλληλα έχει 14 χρόνια ακαδημαϊκής εμπειρίας στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση σε Ελλάδα και Κύπρο. Στην Κύπρο επιτέλεσε Συντονίστρια του Προπτυχιακού, του Μεταπτυχιακού και του Διδακτορικού Προγράμματος στη «Φυσικοθεραπεία» (2017-2018), ενώ ήταν κι η υπεύθυνη οργάνωσης, σχεδιασμού και αξιολόγησης από τους φορείς Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας στην Ανώτερη Εκπαίδευση (ΔΙ.Π.Α.Ε) της Νευρολογικής Κατεύθυνσης του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη «Φυσικοθεραπεία κι Αποκατάσταση».

Από το 2018 κατέχει θέση μέλους ΔΕΠ στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Σημαντικό ακαδημαϊκό κι εκπαιδευτικό ερευνητικό έργο της αποτελούν οι δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά κριτών στη νευροαποκατάσταση, η διοργάνωση εκπαιδευτικών σεμιναρίων, η συγγραφή προγραμμάτων σπουδών, η συμμετοχή σε πληθώρα εκπαιδευτικών εκδηλώσεων και συνεδρίων είτε ως προεδρεύων σε συνεδρίες, είτε ως προσκεκλημένη ομιλήτρια είτε ως μέλος της επιστημονικής επιτροπής. Τέλος, είναι μέλος του Πανελληνίου Συλλόγου Φυσικοθεραπευτών (ΠΣΦ), Αναπληρώτρια Συντονίστρια του Επιστημονικού Τμήματος Νευρολογικής Φυσικοθεραπείας του ΠΣΦ κι μέλος του Διεθνή Συνδέσμου Νευρολογικής Φυσικοθεραπείας (International Neurological Physical Therapy Association-INPA), ενώ παράλληλα συμμετέχει ως εκπρόσωπος της Ελλάδας σε ομάδες εργασίας του συγκεκριμένου Διεθνούς Συνδέσμου INPA.