• εικόνα πρυτανείας Πανεπιστημίου Πατρών

Το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Πατρών (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Π.Π.) ιδρύθηκε το 2018 (ΦΕΚ 4Β 5.1.2018) σύμφωνα με τον Ν.4485/2017.

Το Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Π.Π. υλοποιεί προγράμματα επιμόρφωσης και διά βίου μάθησης που το αντικείμενο τους καλύπτει όλο το φάσμα της τεχνολογίας, της διοίκησης και των ανθρωπιστικών επιστημών ενώ παράλληλα έχει αναπτύξει μεθόδους βελτίωσης για την εκπαίδευση ενηλίκων, την κατάρτιση και την απασχόληση. Τα προγράμματα υλοποιούνται κυρίως με τις μεθόδους της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και της υβριδικής (μικτής) μάθησης.

Τα προσφερόμενα προγράμματα αποσκοπούν στην προαγωγή της γνώσης, την επιστημονική κατάρτιση και την ικανοποίηση των γενικότερων εκπαιδευτικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας, αλλά και τη συμμετοχή στη διεθνή αγορά της εκπαίδευσης. Διέπονται από επιστημονική συνοχή και διασφαλίζουν και πληρούν τις προϋποθέσεις και προδιαγραφές που εγγυώνται υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης, επιμόρφωσης και κατάρτισης.

Τη δράση του διέπει ο Κανονισμός του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ., δημοσιευμένος στο ΦΕΚ 474 Β/02.02.2023, σύμφωνα με τον Ν.4957/2022.

Οι συνεργάτες του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. είναι μέλη του Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού του Πανεπιστημίου Πατρών καθώς και άλλοι επιστήμονες υψηλού επιπέδου. Τόσο η υποδομή και ο τεχνολογικός εξοπλισμός του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. όσο και το ανθρώπινο δυναμικό που το στελεχώνει, καθιστούν το Κέντρο μία δυναμική υπηρεσία του Πανεπιστημίου.

Περισσότερες πληροφορίες: Διοίκηση ΚΕΔΙΒΙΜ ΠΠ