Το Κέντρο Επιμόρφωσης & Διά Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Πατρών ανακοινώνει ότι το Νοέμβριο 2018 θα ξεκινήσει ο νέος, 4ος κύκλος του εξ αποστάσεως προγράμματος Train The Blended Learning and eLearning Trainerγια την Εκπαίδευση και Πιστοποίηση Εκπαιδευτών Μεικτής Μάθησης και Τηλεκπαίδευσης.

Το βιωματικό αυτό πρόγραμμα διάρκειας 150 ωρών σε 12 εβδομάδες απευθύνεται σε κατόχους τουλάχιστον μεταπτυχιακού διπλώματος και εκπαιδευτές/τριες κάθε ειδικότητας και κλάδου οι οποίοι/ες ενδιαφέρονται, να εξοικειωθούν με τις νέες τεχνολογίες της μάθησης και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους, ώστε να

• σχεδιάζουν online μαθησιακές δραστηριότητες,
  • αναπτύσσουν διαδραστικό εκπαιδευτικό υλικό και
  • διδάσκουν αποτελεσματικά σε προγράμματα μεικτής (Blended Learning) και εξ αποστάσεως μάθησης (eLearning).

Μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης, οι συμμετέχοντες/ουσες μπορούν να πιστοποιήσουν προαιρετικά τις δεξιότητές τους με την απόκτηση της διεθνούς επαγγελματικής πιστοποίησης “Postgraduate Diploma in e-Learning and Blended Learning” (OCF Level 7) από το Βρετανικό Φορέα πιστοποίησης NCFE (www.ncfe.org.uk). Με αυτόν τον τρόπο καθίστανται πιστοποιημένοι/ες eLearning Trainer και μπορούν να διδάξουν σε εξ αποστάσεως προγράμματα σε όλο τον κόσμο.

Το πρόγραμμα αυτό είναι το μοναδικό στο είδος του που προσφέρεται από πανεπιστημιακό ίδρυμα στην Ελλάδα.

Αναλυτικές πληροφορίες για τη μέθοδο υλοποίησης, τις θεματικές ενότητες, καθώς και η αίτηση συμμετοχής είναι διαθέσιμες στην σελίδα του προγράμματος.

Έναρξη επόμενου κύκλου: Νοέμβριος 2018

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 31 Οκτωβρίου 2018