Το πρόγραμμα στοχεύει, στο να εξειδικεύσει τους επιμορφούμενους στην όλο διευρυνόμενη, αναπτυσσόμενη και σταθερή Ναυτιλιακή βιομηχανία, προσανατολίζοντας το επαγγελματικό τους ενδιαφέρον στις Διεθνείς Σχέσεις και τις Θαλάσσιες Μεταφορές, μια ειδίκευση σταθερή και δυναμική, καθότι η Εμπορική Ναυτιλία, δεν θα πάψει ποτέ να είναι ο μοναδικός ίσως και αναντικατάστατος ενδεχομένως, τρόπος των Διεθνών Μεταφορών, που να συνδυάζει χαμηλό κόστος, μεγάλες μεταφερόμενες ποσότητες και ασφάλεια των εμπορευμάτων.

Αίτηση Συμμετοχής

Οδηγός Σπουδών

Σε ποιους απευθύνεται

Χορηγός Επικοινωνίας Δράσης Ναυτιλιακών Σπουδών

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε φοιτητές και απόφοιτους σχολών Εμπορικής Ναυτιλίας, Ναυτιλιακών Σπουδών, Ναυπηγικής, Μηχανολογίας. καθώς και σε φοιτητές και απόφοιτους διαφόρων κλάδων που επιθυμούν να εισέλθουν στη Ναυτιλιακή Βιομηχανία, όπως οικονομολόγοι, Πολιτικοί Επιστήμονες, Κοινωνιολόγοι κλπ.

Αίτηση για τη θεματική ενότητα μπορούν να κάνουν :

– απόφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ της ημεδαπής και της αλλοδαπής

– απόφοιτοι ΙΕΚ και Λυκείου με σημαντική εργασιακή εμπειρία

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Ο/η εκπαιδευόμενος/η θα είναι σε θέση να:

Γνωρίζει:

• τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της Ναυτιλιακής Βιομηχανίας
  • ταεφαρμοσμένα βήματα για την εξέλιξη του εργαζομένου μέσα στη Ναυτιλιακή Αγορά, όπως τα επιθυμεί η ίδια

Κατανοεί:

• τη θρησκευτική και πολιτισμική πολυμορφία ως αναπόσπαστο στοιχείο της δικής τους κουλτούρας και παράδοσης, αναπτύσσοντας τις παροχές προς τον πελάτη.
  • τις πολιτισμικές συμπεριφορές που συνδέονται με την μεγιστοποίηση του κέρδους και την ελαχιστοποίηση του κόστους για την Ναυτιλιακή εταιρεία

Ο εκπαιδευόμενος/η θα είναι ικανός/η να:

• διαχειριστεί τις πιθανές οργανωτικές αλλαγές στη Ναυτιλιακή εταιρεία
  • αντιληφθεί την καινοτομία και την ανταγωνιστικότητα, συστατικά στοιχεία της Ναυτιλιακής Βιομηχανίας
  • Παρακινεί και να εκπαιδεύει τους εργαζομένους και τα στελέχη της Ναυτιλιακής Εταιρείας.
  • Σχεδιάσει πλάνα προώθησης, οργάνωσης και ανάπτυξης των Ναυτιλιακών Πόρων μιας Εταιρείας

Εκπαιδευτές του προγράμματος

Ισίδωρος Παχουνδάκης

Διευθυντής Ερευνών Ινστιτούτο Διεθνών Ναυτιλιακών Σπουδών

Στράτος Σπύρου

Εκτελεστικός Διευθυντής Ινστιτούτο Διεθνών Ναυτιλιακών Σπουδών

Σταμάτιος Καλογείτων

Αντιναύρχος ΛΣ ε.α.

Διάρκεια προγράμματος – κόστος και δήλωση συμμετοχής

Η διάρκεια της θεματικής ενότητας είναι 4 εβδομάδες. Οι ώρες που αντιστοιχούν στην επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος είναι σαράντα οκτώ (48). Το κόστος φοίτησης είναι 150 ευρώ. Η πληρωμή των διδάκτρων γίνεται με εφάπαξ καταβολή.

Η κατάθεση των διδάκτρων γίνεται στο λογαριασμό της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Πατρών στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος (IBAN GR60 0110 2290 0000 2295 4000 232) ενώ απαραίτητη είναι η αναγραφή του ΟΝΟΜ/ΝΥΜΟΥ του συμμετέχοντα και του κωδικού Ε580 στο πεδίο σχόλια του καταθετήριου.  Επιπλέον, οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα καλούνται να συμπληρώσουν την αίτηση συμμετοχής. Οι εγγραφές είναι ανοικτές καθ’όλη τη διάρκεια του έτους

Λεπτομερείς πληροφορίες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αναγράφονται στον πλήρη οδηγό σπουδών.