Νέο πρόγραμμα εξ Αποστάσεως: Κατάρτιση Εκπαιδευτικών στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση και τη Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης ή Ξένης Γλώσσας

Το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Πατρών ανακοινώνει ότι τον Ιούλιο 2018 ξεκινά το νέο πρόγραμμα Κατάρτιση Εκπαιδευτικών στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση και τη Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης ή Ξένης Γλώσσας.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε εν ενεργεία και σε αδιόριστους εκπαιδευτικούς, Προσχολικής, Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίοι θέλουν να αποκτήσουν εξειδικευμένες γνώσεις σε θέματα Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης. Η έμφαση δίνεται στην διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης ή Ξένης Γλώσσας και την διαχείριση της εκπαιδευτικής ετερότητας σε τυπικές και άτυπες μορφές εκπαίδευσης.

Το πρόγραμμα έχει συνολική διάρκεια 450 ώρες σε 40 εβδομάδες. Η διδασκαλία στηρίζεται σε ένα υβριδικό μοντέλο σύγχρονης και ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (eLearning).  Συνεπώς ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να συμμετάσχουν από όλη την Ελλάδα ή και το εξωτερικό.

Στο πρόγραμμα μπορούν να συμμετάσχουν συμπληρωματικά και απόφοιτοι του προγράμματος Κατάρτιση Εκπαιδευτικών σε Θέματα Εκπαίδευσης Προσφύγων του ΚΕΚ ΠΠ.

Επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Γιώργος Νικολάου, Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών και Πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Οι εγγραφές είναι ανοικτές καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους.

Αναλυτικές πληροφορίες και η αίτηση συμμετοχής υπάρχουν στην ιστοσελίδα του προγράμματος.

Spread the word. Share this post!

Απάντηση